Belaukiant dviejų metų gimtadienio arba kodėl rašau ir apie prastą kosmetiką?

written by Živilė 2015-10-09

static pexels woman-girl-young-beauty

Kaip reikiant įsibėgėjus rudeniui aplankė suvokimas, jog dar mėnuo ir minėsiu tinklaraščio dviejų metų gyvenimą. Atrodo, tiesą sakant, daugiau, net ir prisiminus faktą, jog pastaruoju metu negalėjau pasigirti dideliu aktyvumu ir į prioritetų viršų kėliau studijas ir kiek kitas veiklas. Kad ir kaip ten būtų, tyliai džiaugiuosi, jog ši erdvė egzistuoja ir kartas nuo karto įneša malonių vėjų bei neišvengiamai mane formuoja ir keičia.

Kalbant apie vertę bei pokyčius, norisi pasidžiaugti dėl pakitusio požiūrio į tai, kokias priemones noriu naudoti ir rekomenduoti. Prieš kelis metus, gėda pripažinti, nė nepasižiūrėdavau į rankoje laikomo kremo sudėtį, dabar, atrodo taip daryti būtų beveik beprotybė. Atrodo, trūko sraigtelio suvokti jog naudojame ne tam, jog naudoti, o tam, jog neštų naudą užšifruotą gaminių sudėties eilutėse ir dar svarbiau, jog tai reikalauja asmeninių pastangų.  Na kam gi, net ir labai besirūpinančiam sveikata, neteko įsigyti žaliai nuspalvintą pakuotę pavadinta “bio tirl lim pam pam” viliantis, jog ji bus sveikuoliška ir tuo pačiu nepatikrinus ar sudėtis iš tiesų atspindi lūkesčius, ar pavadinimas bei pakuotė nėra tik marketiniginis triukas. Kam nepasitaikė susivilioti etiketėm“be parabenų ir be sintetinių kvapiklių”, nepasidomėjus ar ta proga, jog nėra šių ingredientų, nėra įdėta kažko dar blogesnio. Taip nutinka, tikiu, nemažai daliai. Ir būtų keista, jei būtų kitaip, nes visų pirma besirūpinant kitomis gyvenimo problemomis, tokiems dalykams gali nelikti laiko. Kita vertus, po velnių, norisi pasitikėti gamintojų žmogiškumu. Deja, grožio industrija – verslas ir dar koks verslas, o verslas – pinigai, o pinigai bei žmogiškumas ne visada turi kažką bendro. Tačiau ne apie tai.

Čia, beje, gali kilti klausimas kodėl šiame tinklaraštyje vis dar galima rasti įvairiausių produktų apžvalgų. Ir tiesą sakant, kažkada klausiau savęs, kodėl kartais apsiimu mėginti ir aprašinėti priemones, kurios sudėties prasme negali pasiūlyti nieko gero. Juk pati tikiu, jog jų verta vengti. Ir čia atsakymą turiu tik vieną – tinklaraštininkų, kurie rašo vien apie sveikus pasirinkimus, skaitytojai yra tie, kurie jau mato prasmę naudoti sveikus gaminius. Į tokius tinklapius (kurie šiaip jau labai verti dėmesio) vargiai užklys tie, kurie google’ina informaciją apie Nivea ar Johnson & Johnson kremo naudingumą odai. O asmeniškai taip norisi, jog ieškodamas informacijos apie tokius produktus, minėtas google’intojas rastų juodai ant balto parašytą tekstą, jog gaminys prie grožio puoselėjimo tikrai neprisidės, greičiau atvirkščiai. Ir norisi nebūtinai dėl to, jog išsigąstų ir nepirktų. Ką veiks su informacija, ar ji pasirodys prasminga ir svarbi, tai jau kiekvieno atskiras reikalas ir niekas neturi teisės grūmoti pirštu ir sakyti – ajajaj. Kita vertus, apsisprendimas padarytas žinojimo pagrindu, tikiu, visada geresnis. Aš štai žinau, jog vietoje to, jog rašyčiau antrą valandą nakties, galėčiau miegoti ir nuo to ateities Živilė tik padėkotų, mat būtų kiek sveikesnė, tačiau įvertindama naudą ir riziką darau išvadą ir prisiimu atsakomybę už galimas pasekmes. Lygiai taip pat žinau, kad vienas ar kitas gaminys kenkia mano nervų bei endokrininei sistemai ir sąmoningai renkuosi jų ant savęs netepti. Nes taip sakant pasirinkimas nesirinkti irgi yra pasirinkimas už kurį turime prisiimti atsakomybę.

Kitas vertas dėmesio aspektas, kuris motyvuoja apžvelgti įvairiausių linijų gaminius yra siekis, jog linijos gautų grįžtamąjį ryšį. Ne visoms, žinoma, tai svarbu, tačiau susitikite, jeigu vartotojai perka, naudoja ir liaupsina prastos sudėties gaminius, kokia prasmė kažką keisti ir tobulinti? Prakalbus apie tai, jog norisi geriau, nes kitaip nepirksime, atsiranda būtinybė kažką daryti. Apžvalgų tikslas niekada nėra pasmerkti. Net ir blogiausios reputacijos ženklai būna išleidžia gerų produktų, nusprendžia performuluoti gaminius į geresnę pusę. Čia kaip straipsniai su geltonosiomis antraštėmis, dėl kurių taip burbame. Tiesa ta, jog jei niekas jų neskaitytų, – niekas ir nepublikuotų. Nebūtų paklausos, nebūtų ir pasiūlos.

Pabaigai, dalinuosi kokiais informaciniais ištekliais dažniausiai naudojuosi nagrinėdama vieno ar kito produkto sudėtį. Maža ką, gal netyčia susigundysite susirūpinti kokio losjono gerumu. Beje, jei turite kokių kitų šaltinių, kuriuos naudojate šiam tikslui – labai kviečiu pasidalinti.

  1. Lietuviško projekto Kosmetikos DNR  bazė, kurioje rasite ne tik produktų sudėčių įvertinimus, bet ir ingredientų. Štai tarkim perskaitai savo šampūno pirmoje eilutėje Sodium laureth sulfate, nukeliauji į šią svetainę, įvedi į paieška ir suvoki, kodėl produkto vieta šiukšliaduobėje (terminą pasiūlė spell checker). Paprasta, patogu ir aišku.
  2. Skin Deep® Cosmetics Database. Panašiu principu veikianti ir tinklaraštyje bene kiekviename įraše minima duomenų bazė. Be to, jog galima pasiskaityti apie ingredientų kenksmingumą, Skin Deep turi labai patogią galimybę greitai įsivertinti kokio nors produkto sudėtį. Tereikia puslapio viršuje, dešinėje spausti ant “Build Your Own Report“, užsiregistruoti ir užpildyti pagrindinę informaciją (pavadinimą, paskirtį, sudėtį). Viską atlikus teisingai, gaunamas kenksmingumo balas nuo 0 iki 10, kur 0 rodo, jog gaminyje nėra kenksmingų ingredientų, o 10 – mojuoja raudona vėliava. Deja tas vertinimas ne visada labai tikslus – Skin Deep neatsižvelgia į įvairius ingredientų tarpusavio sąveikos niuansus, tačiau toks įrankis geriau nei nieko ir leidžia susidaryti bendrą vaizdą.
  3. Cosmetic ingredient database – CosIng. Atradau visai neseniai, tačiau galima rasti Europos komiteto išvadų ir mokslinių apžvalgų apie vieno ar kito ingrediento saugumą.
  4. ScienceDirectEBSCO ir kitos mokslinių straipsnių duomenų bazės. Jeigu studijuojate ir Universitetas prenumeruoja mokslines duomenų bazes arba naudojatės Martyno Mažvydo bibliotekos prenumeruojamomis bazėmis, tai taip pat puiki galimybė paskaityti apie dominančius ingredientus. Šis variantas, žinoma, reikalauja daugiau laiko ir kiekvienam iš mūsų gal ir nėra prasmės pulti skaityti mokslinės literatūros, tačiau atsiradus poreikiui gerai žinoti, jog tokia galimybė taip pat yra.

 

Pasidalink:

FacebookTwitterGoogleLinkedInPinterest

7 komentarai

Susiję įrašai

7 komentarai

grozioaltorius 2015-10-10 - 08:58

Žiauriai geras straipsnis! Ir požiūris į kosmetiką be galo sveikas. Sveikinu su antruoju, toliau siek ir tobulėk, puikiai sekasi 🙂

Reply
Živilė 2015-10-11 - 09:47

Kotryna, dėkui už gražius žodžius! 🙂

Reply
Ginta 2015-10-10 - 21:22

Sveika. Aš naudojuosi šituo puslapiu (www.cosdna.com), kai nerandu priemonės apžvalgos lietuviškame. Analizuoti kosmetikos sudėtį man aktualu dėl problematiškos odos, dabar visada žiūriu, jog nekimštų priemonė mano odos 🙂

Reply
Živilė 2015-10-11 - 09:47

ačiū, Ginta 🙂 šio mačiusi nesu, būtinai išmėginsiu!

Reply
Monika 2015-10-12 - 07:45

Labai idomus ir naudingas tavasis irasas! Turiu pripazinti, kad as tik dabar zengiu i ta faze, kai pradedu ziureti, kas parasyta ant etikeciu. Na kiekvienam savas laikas, tad dziaugiuosi, kad ikelei nuorodas, kur galima pasiskaityti placiau. Aciu! 😉

Reply
Auste 2016-11-24 - 16:41

skaiciau skaiciau rimtai ir ta siuksliaduobe taip prajuokino:D kas tai yra?.. o siaip tai labai fainas straipsnis, patinka tavo ideja uzkabint googlintojus kuriem truksta informacijos ir juos apsviesti:)

Reply
Živilė 2016-11-27 - 17:50

Ačiū! :)) Įrašą rašiau prieš metus, bet jei gerai pamenu norėjau parašyti “šiukšliadėžėje”, o wordas kažkodėl ištaisė į “šiukšliaduobėje” kas reiškia “šiukšlių duobėje” 😀

Reply

Komentarai

Read previous post:
Make Up Factory kepti akių šešėliai (Havanna Brown 05 spalva) dvigubam efektui

Baked arba kaip tikriausiai turėčiau rašyti kepti vokų šešėliai įdomūs keliais aspektais. Marmurą vizualiai primenantys šešėliai suteikia skirtingą rezultatą priklausomai nuo to, koks aplikacijos būdas...

Close