Kosmetikos sudėčių galvosūkiai: vitaminas A draugas, priešas ar abu?

written by Živilė 2016-02-02

Niekam ne paslaptis, jog vitaminas A (retinolis) neša didelę naudą, nuo jo stygiaus kenčia tiek organizmo funkcijos, tiek išorinis grožis – lūžinėja nagai, blizgesį praranda plaukai, bala bei pleiskanoja oda, blogėja regėjimas, dažnėja nuovargis, didėja mažakraujystės tikimybė. Visa laime vitamino A natūraliai gauname vartodami gyvulinės kilmės produktus, jo gausu žuvų taukuose, kepenyse, pieno produktuose. Provitamino A (karotinas), kurio organizmui reikia dar daugiau, galima gauti vartojant morkas, paprikas, valgant pomidorus, rūgštynes, špinatus, salotas, svogūnų laiš­kus, persikus, abrikosus ir kitas gėrybes. Tačiau kramsnodama morkytes šį kartą rašau ne apie mitybą, o vitamino A naudojimo ypatumus kosmetikos priemonėse.

Vitaminą A, kurį ingredientų sąrašuose gamintojai identifikuoja  vardais retinolretinyl acetate bei retinyl palmitate, dažniausiai užtiksite produktuose skirtuose brandžios odos priežiūrai. Nieko nuostabaus, juk retinolis padeda puoselėti odos ląstelių sveikatą ir šiaip yra būtinas joms augant ir dauginantis. Lygesnė bei stangresnė oda yra tai, už ką iškėlęs galvą kovoja vitaminas A. Kai kurių akyse jis turi superžvaigždės statusą ir laikomas nepakeičiamu kovoje su odos senėjimu. Nors tikrai neverta pamiršti, jog šis didvyris karo lauke neturi būti vienas ir yra kitų, puikių, prie tos pačios misijos prisidedančių ingredientų, jo nauda abejoti sunku.

Kosmetikos-sudeciu-galvosukiai

Skamba puikiai, tačiau jeigu kam nors kiltų noras internete apie retinyl acetate pasiskaityti daugiau, greitai rastume populiarios The Environmental Working Group (EWG) duomenų bazės SkinDeep pranešimą (1) teigiantį, jog kosmetikoje  ingredientas gali būti itin pavojingas ir vertinamas 9 kenksmingumo balais iš 10 (kur 0 reikštų saugu, o 10 – itin kenksminga). O tai, beje, yra daugiau nei gauna visų vengiami parabenai. Tačiau kodėl?

Gilinantis nuosekliau, paaiškėja, jog retinolio EWG atstovai savaime blogu neskelbia ir teigia, jog susirūpinti dėl vitamino A dera tuo atveju, jei jis naudojamas dienos metu (devyneto nuosprendis ima atrodyti griežtokas). Pasak EWG, yra tyrimų, rodančių, jog vitaminas A silpnina odos atsparumą saulei, ko pasekoje didėja ultravioletinių spindulių daroma žala, taigi ir odos vėžio grėsmė. Cituoju:

Vitaminas yra antioksidantas dedamas į odos priežiūrai skirtus produktus, nes gamintojų manymų lėtina odos senėjimo procesus. Jie gali būti teisūs, jei kalbame apie losijonus ir naktinius kremus naudojamus patalpose, bet federalinis tyrimas iškėlė tikimybę, jog jis gali pagreitinti piktybinių auglių augimą, naudojant kremą lauke, esant saulėje. 

Mokslininkai rado, jog vitaminas A gali pagreitinti perdėtą odos augimą, reiškinį žinomą kaip hiperplaziją, ir jog dienos šviesoje retinyl palmitate gali suformuoti laisvuosius radikalus, pažeidžiančius DNR (NTP 2000).

Sakytumėm nieko tokio, kremą nuo senėjimo užsitepti ir vitamino A privalumais pasidžiaugti galime ir vakare. Tačiau bėda ta, sako EWG, jog vitaminas A – itin dažnas gyventojas produktuose, skirtuose apsaugoti nuo saulės neigiamo poveikio. Papa pala, norisi paklausti, kažkas kas didina odos vėžinių susirgimų tikimybę dedama į kremus, kurie turi mažinti tų pačių odos vėžinių susirgimų tikimybę? Iš logikos kurso gavau dešimttad kompetetingai kratydama galvą sakau nesąmonė ir gilinuosi toliau.

Nežinant apie vitamino A galima žalą, vitamino naudojimas panašios paskirties produktams šiaip jau protingas – saulė skatina odos senėjimą, vitaminas A – padeda odą išlaikyti jaunesnę, skatina atsinaujinti, padeda jai sugyti po nudegimų. Tačiau iš tiesų įdomu kodėl turint tokią informaciją gamintojai vis dar deda vitaminą A į kremus nuo saulės, vietoje to, jog siūlytų kremus su vitaminu A nakčiai, tarkime po ilgesnio būvimo lauke dienos metu? Atsakymą čia turiu tik vieną –  tyrimai nėra baigtiniai, o griežta ir visiems priimtina išvada apie vitaminą A nenubrėžta. Dar daugiau, skaitant literatūrą įvairūs šaltiniai pateikia gana prieštaringą informaciją nuo kurios tik susisuka galva.

Tarkime, reaguodami į EWG pareiškimo sukeltą sumaištį, dermatologų grupė iš Sloan-Kettering vėžio centro, žurnale American Academy of Dermatology publikavo atsakomąjį straipsnį teigiantį, jog jokio pagrindo nerimauti dėl vitamino A naudojimo kremuose nuo saulės, nėra. Cituoju:

Remiantis dabar prieinama informacija iš in vitro, gyvūnų ir žmonių tyrimų, nėra jokių įtikinančių įrodymų paremiančių idėją, jog RP (retinyl palmitate) esantis kremuose nuo saulės yra fotokancerogeniškas. Tiesą sakant, klinikiniai stebėjimai, sukaupti per dešimtmečius rodo, kad retinoidai yra naudingi odos vėžio chemoprevencijoje.

Bandymas sukramtyti kiek įmanoma daugiau informacijos šaltinių nepadėjo. Kai vieni tikina, jog nėra ko pergyventi (45), kiti įspėja, jog atsarga gėdos nedaro ir vitaminą A verta pasilikti vakarui (3). Kadangi kažkokias išvadas daryti sunku, galiu tik pasidalinti rekomendacijomis, kurias pavyko susidėlioti sau pačiai:

  • Produktus, kurie turi didesnę koncentraciją vitamino A pasilikti nakčiai, kai nebereikia jaudintis dėl saulės poveikio. O dienos metu nepamiršti kremo su SPF.
  • Naudoti tik tas priemones su vitaminu A, kurie turi nepermatomus ir labai sandarius įpakavimus – vitaminas A skyla kontaktuojant su oru bei šviesa.
  • Ne visų oda toleruoja vitaminą A – jis gali sukelti sudirgimą, raudonumą, pleiskanojimą. Norint sumažinti tokių komplikacijų tikimybę, kremo su didesne vitamino A koncentracija bent pradžioje geriau nenaudoti kasdien ir po truputi pratinti savo odą prie didesnio jo kiekio.
  • Vengti kosmetikos su vitaminu A laukiantis.

Jei kokiai nors informacijai labai (ne)pritariate ar tiesiog norisi pasidalinti nuomone – susitikime komentarų skiltyje 🙂

Šaltiniai.

  1. The Problem With Vitamin A – EWG pareiškimas.
  2. Retinol for anti-aging – Paula’s Choice įrašas.
  3. Retinol: When to Use It, and When to Avoid It – dermatologės Debra Jaliman, MD įrašas.
  4. Cancer from vitamin A in your sunscreen – įrašas kritikuojantis EWG sukeltą sumaištį.
  5. Wang, S. Q., Dusza, Lim, H. W. (2010) Safety of retinyl palmitate in sunscreens: A critical analysis. Journal of the American Academy of Dermatology.
  6. Ross, A. C.  (2015) Retinol: Properties and Determination. Encyclopedia of Food and Health.

Pasidalink:

FacebookTwitterGoogleLinkedInPinterest

3 komentarai

Susiję įrašai

3 komentarai

Vi.Woolf 2016-02-08 - 15:47

Labai super blogas. Ka tik atradau ir jau skaitau viska is eiles. Puikiai padirbeta.

Sis straipsnis labai patiko. Kazka esu girdejusi apie retinoli bet ne visiskai ir ne iki galo. Dabar susidariau visapusiskesni vertinima.

Aciu!

Reply
Živilė 2016-02-09 - 00:09

Dėkui už įvertinimą bei palaikymą, tas skatina rašyti toliau 🙂

Ir žinoma džiaugiuosi, jei įrašas pasirodė naudingas.

Reply
Rusnė 2017-06-10 - 09:40

Aš pradėjau naudoti du La Roche Posay kremus su retinoliu. Akims skirtą pradėjau tept ryte ir vakare, tai po kelių dienų sudirgo oda, pasidengė tokia kieta sausa oda. Dabar dedu tik kartą per dieną ryte, tai apsitvarkė. Nuo veido kremo nieko blogo nepasidarė, gamintojas įspėja nenaudoti dieną. Oda jaučiasi minkštesnė, raykšlelės dar niekur nedingo. Laukiam!

Reply

Komentarai

Read previous post:
Davines “Plaukus gražinančio aliejaus”apžvalga arba Pradedančiųjų įvadas į silikonų pasaulį

"Plaukus gražinantis aliejus" skamba viliojančiai, tiesa? Davines produkto apžvalgą norisi pradėti nuo fakto, jog iš tiesų tai nėra aliejus. Kur kas...

Close