Dėmesio centre: AHA rūgštys gražesnei ir jaunatviškesnei odai

written by Živilė 2017-02-15

Alfa hidroksi rūgštys arba tiesiog AHA yra vienos iš geriausiai ištirtų ir dermatologinėje kosmetikoje seniausiai naudojamų ingredientų, kurie galime lažintis greitu metu tikrai neišeis iš mados. AHA yra tai, ką verta “apgyvendinti” savo veido priežiūros priemonėse. Dar daugiau, jei peržiūrėję turimus veido kremus nerasite nei vieno produkto su AHA, galime sakyti, jog pinigai išmesti į balą. Žinoma, perdedu, tačiau tik todėl, jog šios rūgštys vertos dėmesio.  O kadangi alfa hidroksi rūgščių pavadinimas mažai ką sako apie tai kas tos rūgštys ir su kuo jos valgomos, apie viską nuo pradžių.

AHA gali būti išgaunamos iš įvairių natūralios kilmės šaltinių (pavyzdžiui, pieno, migdolų, citrinų), tačiau didžioji dauguma kosmetikoje naudojamų AHA yra susintetintos laboratorijoje. Naudojant priemones su AHA pasiekiama aibė privalumų: šalinamos negyvos odos ląstelės, skatinamas odos atsinaujinimas, lygėja odos spalva, atstatomas drėgmės balansas, skatinama kolageno gamyba. Egzistuoja tyrimų rodančių, jog AHA padeda kovoti su pigmentinėmis dėmėmis, raukšlelėmis, šiurkščia oda. Galiausiai, gerėja kitų, naudingų medžiagų pasisavinimas, dėl ko, žmogiškai kalbant, mūsų puikūs veido kremai ir serumai tampa efektyvesni. Labiausiai žinomos ir ištirtos alfa hidroksi rūgštys yra glikolio ir pieno rūgštys. Migdolų (malic acid), citrinų (citric acid) ir vyno (tartaric acid) – taip pat efektyvios, tačiau mažiau stabilios, mažiau draugiškos odai, mažiau ištirtos.

Glikolio rūgštis (glycolic acid). Bene dažniausiai naudojamas rūgšties tipas, natūraliai gaunamas iš cukranendrių, nors kaip minėta, kosmetikos gamintojai paprastai naudoja laboratorijoje susintetintą glikolio rūgštį. Ši rūgštis efektyviai ir gana švelniai šalina negyvas odos ląsteles ir padeda kovoti su pigmentinėmis dėmėmis bei kitais fotosenėjimo požymiais.

Pieno rūgštis (lactic acid). Iš surūgusio pieno išgaunama rūgštis dažnai naudojama drėkinamuose kremuose ir losjonuose, mat pasižymi drėkinančiomis savybėmis. Be to, jog padeda atstatyti drėgmės balansą, pieno rūgštis odą daro švelnesnę ir tolygesnės spalvos. Kadangi yra švelnesnė nei glikolio rūgštis, pieno rūgštis labiau tinkama jautriai odai, nei glikolio rūgštis.

AHA rūgštys

Iris Velghe nuotrauka

10 faktų, kuriuos verta žinoti apie AHA:

 1. Nors glikolio ir pieno rūgštis priklauso tai pačiai AHA grupei, jos atlieka kiek skirtingas funkcijas. Glikolio rūgštis geresnis pasirinkimas, jei jūsų tikslas – kova su fotosenėjimo požymiais; pieno rūgštis, jei pagrindinė problema yra odos sausumas ir šerpetojimas.
 2. AHA rūgštys didina odos jautrumą saulei, todėl naudojant priemones su AHA būtina-būtina-būtina naudoti apsauginį kremą nuo saulės. Kitaip, odai padaroma daugiau žalos, nei naudos. Panašiai blogai būtų, jei kiekvieną vakarą išsivalius dantis suvalgytumėte saldainių, užsigertumėte coca-cola ir keliautumėte miegoti.
 3. Skirtingai nei kartais manoma, alfa hidroksi rūgščių efektyvumas priklauso ne tik nuo rūgšties koncentracijos, mat šiuo klausimu labai svarbus produkto pH. Kuo produkto pH žemesnis, tuo intensyvesnis yra rūgščių poveikis. Gydytojų ar kosmetologų kabinetuose naudojamų priemonių pH paprastai būna itin maža (pavyzdžiui, 0.6). Namams skirtų priemonių pH paprastai svyruoja tarp 3 ir 4.
 4. AHA priemonių naudojimo pradžioje atsiradęs dilgčiojimas – normali odos reakcija. Tiesa, ji greičiau atsiranda ne dėl rūgščių poveikio, o  žemo priemonės pH arba produkto sudėtyje esančių dirgiklių, kurie ima veikti stipriau.
 5. Odą reikėtų “pripratinti” prie AHA pamažu. Pradžioje naudoti ne kasdien, rinktis mažesnes koncentracijas (iki 5 proc.)
 6. Rekomenduotina, jog produktai su didesnėmis AHA koncentracijomis (>20%) būtų naudojami su profesionalaus kosmetologo priežiūra, tik įvertinus odos būklę. Netinkamai atlikta procedūra gali pabloginti odos būklę.
 7. Geriausi metų laikai AHA rūgščių procedūroms yra ruduo ir pavasaris, kai saulė nėra tokia “agresyvi”, klimatas ne toks atšiaurus.
 8. AHA rūgščių nauda labai nedidelė ir apskritai abejotina, jei jos “gyvena” nuo odos nuplaunamuose produktuose, pavyzdžiui prausikliuose.
 9. Veido prausikliai su AHA neturėtų būti pasitelkiami akių makiažo valymui ar akių zonos prausimui apskritai.
 10. Namų sąlygomis naudoti skirtų AHA priemonių poveikis nėra staigus, pasimato tik po ilgesnio.

Pabaigai norisi pabrėžti, jog ne visos odos tekstūros problemos gali būti išsprendžiamos AHA pagalba. Kai kurie odos pakitimai atsiranda dėl rožinės, melanomos ir kitų odos ligų, tad pastebėjus odos pakitimus visų pirma reikėtų kreiptis į gydytoją.

Šaltiniai ir skaitinių rekomendacijos

 1. Babilas, P., Knie, U., & Abels, C. (2012). Cosmetic and dermatologic use of alpha hydroxy acids. Journal of the German Society of Dermatology, 7, 488-491
 2. FutureDerm, Spotlight On: Alpha Hydroxy Acids.
 3. Paula’s Choice, Exfoliants: The quickest way to smoother skin.
 4. Paula’s Choice, How to exfoliate skin.

P.S. Jeigu norite papildyti pateiktą informaciją, su kažkuo nesutinkate, turite klausimų, pageidavimų ateičiai ar įrašas tiesiog pasirodė naudingas, labai lauksiu jūsų komentarų 🙂 Grįžtamasis ryšys visada svarbus ir vertinamas!

Pasidalink:

FacebookTwitterGoogleLinkedInPinterest

6 komentarai

Susiję įrašai

6 komentarai

Eagle 2017-02-18 - 23:04

Kokius pati produktus su AHA naudoji?

Reply
Dalia 2017-02-19 - 01:12

Mane irgi domintų šis atsakymas 😉 Nusižiūrėjau Derma E Overnight Peel, bet dar dairausi gal geresnių variantų sužinosiu 🙂

Reply
Lina 2017-02-28 - 20:19

O kokius produktus su AHA gali rekomenduoti? Ar galima nakčiai kremą naudoti su AHA, be apsaugos nuo saulės?

Reply
Živilė 2017-03-03 - 01:18

Lina, kremus su AHA ir rekomenduojama naudoti naktį 🙂 Tačiau dienos metu vis tiek reikia apsaugos nuo saulės, nes jautrumas padidėja ne kelioms valandom, o dienom. Nors apskritai apsauga nuo saulės reikalinga visada, net ir nenaudojant tokių priemonių 🙂

Reply
Frozzen 2017-03-10 - 02:38

Super straipsniukas, glaustai ir aiskiai pateikta svarbiausia informacija,aciu! Taipogi labai idomu butu suzinoti jusu naudojamas/rekomenduojamas priemones su AHA jautriai kuperozinei odai.

Reply
Živilė 2017-03-16 - 11:43

Ačiū! Džiaugiuosi, jog buvo naudinga 🙂 Kadangi sulaukiu nemažai prašymu parekomenduoti priemones su AHA, manau, sukursiu tam atskirą įrašą 🙂

Reply

Komentarai

Read previous post:
Sensilis kosmetika
Auksu spindintis akių šešėlių kvartetas iš Sensilis (03 Goldcharm)

Akių šešėliai yra asmeniškai labiausiai mėgstama dekoratyvinės kosmetikos kategorija, todėl kiekviena nauja paletė viduje sukuria mažytės šventės pojūtį. Šį kartą...

Close