10 dažniausių mitų apie saulės daromą žalą ir apsauginius kremus

written by Živilė 2017-07-28

Vieni šviesiausių vaikystės atsiminimų susiję su trumpomis vasaros kelionėmis prie jūros, kur kiaurą dieną galėjau bėgioti per kaitinantį paplūdimį, iki ausų užsikasti smėlyje ir laistyti artimuosius jūros vandeniu. Kol laisvas minutes leisdavau krėsdama panašias šunybes, aplinkiniai svildavo ant spalvotų užtiesalų, valgydavo ryte susiteptus sumuštinius ir klausydavosi muzikos iš nešiojamo radijo grotuvo. Savotiška idilė baigdavosi vakarop, kuomet suskrudę kaip kokie broileriai orkaitėje visi grįždavome namo ieškoti drėkinančio kremo, galinčio bent kiek nuraminti degančią odą. Tuo metu, apie kremą nuo saulės net nesusimąstydavome, mat atostogų tikslas būdavo įdegti. Panašu, jog laikai pasikeitė. Viešojoje erdvėje vis dažniau kalbama apie būtinybę saugotis nuo neigiamo saulės poveikio, didėjantį melanomos paplitimą ir kitus su saule susijusius baubus. Ir nors toks pokytis džiugina, ši tema vis dar apipinta mitais.

1 mitas. Jei lauke debesuota – kremo nuo saulės nereikia

Tai, jog debesys apsaugo nuo UV spindulių, tikriausiai, yra dažniausias mitas, susijęs su kremais nuo saulės. Apsauga nuo neigiamo saulės poveikio reikalinga visus metus: net ir visų laikų lietingiausią vasarą, net ir labiausiai apsiniaukusią dieną. Priklausomai nuo debesų, pro juos prasiskverbia apie 60-80 proc. UV spindulių, taigi tai labai prasta apsauga.

2 mitas. Apsauga nuo saulės nėra reikalinga žiemą

Sutrumpėjus dienai ir vaikštant apsimuturiavus nuo galvos iki kojų kūno tikrai neįdegsime. Tačiau veidą, dienos metu, apsaugoti būtina. Nepriklausomai nuo to ką rodo termometras, šaltame klimate saulės spinduliai yra stiprūs ir žalingi. Ypatingai UVA spinduliai, pasiekiantys giliuosius odos sluoksnius ir atsakingi už odos senėjimą ir didesnę odos vėžio riziką. Apsauga dar svarbesnė, jei lauke pasnigo, mat sniegas atspindi iki 80 % UV spindulių, ką, tikėtina, puikiai žino slidinėjantys.

3 mitas. Kremo nuo saulės naudojimas sukelia vitamino D trūkumą

Vitaminas D – itin svarbus vitaminas sveikam organizmui palaikyti. Jis ne tik padeda reguliuoti kalcio kiekį ir išlaikyti kaulų stiprumą, bet ir siejamas su mažesne rizika susirgti kai kuriomis vėžio formomis, cukriniu diabetu, širdies ligomis, depresija. Kadangi būnant saulėje mūsų organizmas gamina vitaminą D, egzistuoja manančių, jog kremai nuo saulės sukelia vitamino D trūkumą. Logikos tokiame įsitikinime tikrai yra, tačiau ryšys tarp vitamino D deficito ir kremų nuo saulės naudojimo nėra įrodytas.  O net jei ir būtų, vitamino D gauname ir iš maisto, pavyzdžiui riebios žuvies, kurią labai neveltui mėgsta gyvenantys Šiaurėje. Beje, gydytojų teigimų, vitamino D trūkumą turi dauguma Lietuvos gyventojų.

4 mitas. Retkarčiais pasideginti ir įdegti sveika

Vienas iš pavojingiausių mitų, su kuriais susiduria dermatologai, yra tas, kad bazinis įdegis apsaugo nuo degimo ir vėlesnės UV spindulių žalos. Toks įsitikinimas iš dalies pastiprino soliarumų populiarumą. Deja, toks dalykas, kaip “sveikas” įdegis paprasčiausiai neegzistuoja. Nėra deginimosi trukmės (po atvira saule ar soliarume), kurią galėtume laikyti saugia.

5 mitas. Langai apsaugo nuo UV spinduliuotės

Būnant patalpose kremas nuo saulės nėra reikalinga su viena išimtimi – jei ilgą laiką leidžiate prie lango (pavyzdžiui, vairuojant ar sėdint prie darbinio stalo). Stiklas apsaugo nuo UVB, tačiau ne nuo UVA spindulių, kurie, kaip minėta, prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius.

6 mitas. Esant vandenyje neįmanoma nudegti

Pliuškenantis vandenyje gali apnikti klaidingas saugumo pojūtis. Nors panėrus į vandenį nejaučiame saulės šilumos, vanduo suteikia labai minimalią apsaugą. Dar daugiau, vanduo atspindi UV spindulius, kurie tokiu būdu gali pridaryti dar daugiau žalos, nors to ir nejaučiame.

7 mitas. Jei kreminė pudra turi SPF atskiro kremo nereikia

Papildoma apsauga gerai, tačiau dermatologų teigimu tinkamas kremo nuo saulės kiekis yra maždaug 30 ml kremo kūnui (stikliukas) ir 4 mililitrai (1/4 a. š.) kremo veidui. Norint iš kreminės pudros gauti pakankamą apsaugą, standartinės 30 ml talpos pudros užtektų maždaug savaitei.

8 mitas. Esu tamsesnio gymio, todėl dėl saulės galiu nepergyventi

Nors tiesa, kad strazdanoti šviesiaodžiai yra didesnės rizikos grupėje, tai nereiškia, jog tamsesnio gymio žmonės turi imunitetą nuo UV spindulių. Odos vėžys nesirenka rasės, tad saugotis svarbu, kad ir kokios spalvos jūsų oda. 2016 metų tyrimo duomenimis tamsaus gymio pacientams melanoma diagnozuojami vėlesnėse stadijose ir turi prastesnes prognozes.

9 mitas. Kremai nuo saulės neturi galiojimo laiko.

Kaip ir bet kokia kita kosmetikos priemonė, kremai nuo saulės turi galiojimo laiką. Paprastai jis nurodytas ant pakuotės, tačiau šis laikas gali sutrumpėti, jei pakuotė nebuvo laikoma sandariai uždaryta ar apsaugota nuo tiesioginės saulės.

10 mitas. Kuo didesnis SPF, tuo didesnę apsaugą kremas suteikia

Šį teiginį būtų galima laikyti teisingu, tačiau dauguma jį klaidingai interpretuoja. Skaičius esantis prie SPF rodo du dalykus:

  1. kaip ilgai galime išbūti saulėje padengę odą apsauginiu kremu, kad nepatirtume saulės nudegimų. Jei jūsų oda pradeda raudonuoti išbuvus saulėje apie 15 minučių, tai naudojant kremą su SPF 15, saulėje saugiai galėsite išbūti 15 kartų ilgiau, t.y. beveik 4 val.
  2. apsaugos nuo UVB spindulių laipsnį procentais. Pavyzdžiui, SPF 30 saugo 98 procentais, SPF 60 – 98,5 procentais. Taigi, didėjant SPF, apsaugos laipsnis didėja labai nežymiai.

Rekomenduojami skaitiniai

  1. Kremų nuo saulės ABC arba ką svarbu žinoti renkantis apsauginį kremą
  2. Odos priežiūros vasarą: ką svarbu žinoti?
  3. 5 geri kremai nuo saulės su mineraliniais filtrais
  4. skincancer.org – Sun Protection and Vitamin D 

 

Pasidalink:

FacebookTwitterGoogleLinkedInPinterest

2 komentarai

Susiję įrašai

2 komentarai

Inga 2017-07-29 - 22:49

Kaip žmogus iš dermatologų šeimos galiu pasakyt, kad pergyvent dėl saulės poveikio ir melanomų tikrai nėra ko. Man kaip tik atrodo, kad dabar labai paplito tas “oi kaip blogai nenaudot SPF, oi nesideginkim, nes susirgsim vėžiu”. Tėvų patirtyje dažniausiai būtent ir serga visiški baltaodžiai, saulės nematę, dažnai „ryžo“ gymio žmonės. Dar faktas, kad didžioji dalis lengvai prieinamų parduotuvėse spf kremų yra labai prastos sudėties ir vien užsitepęs tą kremą daugiau sau pakenksi nei be kremo po saule pasirodęs. Aišku apie kraštutinumus kai kiekviena diena vasarą nuolat deginasi ir eina į soliariumus nekalbu, bet vasaros savaitgaliais pasidegint keletą valandų be jokių kremų problemos nematau. Lygiai taip pat kaip kiekvieną dieną kažkur einant, ypač kai dabar turbūt daugelis dirba patalpose, o ne laukuose. Dar vienas pavyzdys – mūsų seneliai ir protėviai, manieji kiek žinau dirbdavo ir dirbdavo laukuose šutinančiu karščiu ir kepinant saulei nuo paauglytės, nei vienas odos vėžiu nesirgo.

Reply
Živilė 2017-07-29 - 23:33

Inga, kiekvienas, žinoma, turi teisę rinktis elgtis taip, kaip jam atrodo geriau 🙂 Mano dermatologė, tarkime, kremą nuo saulės naudoja kasdien ir tą patį savo klientėms pataria. Kas be ko, prieš tai atsirinkus kokybišką, saugios ir švelnios sudėties kremą, kurių pasidomėjus tikrai galima rasti. Ir ne tik dėl didesnės rizikos susirgti onkologine liga, bet ir spartesnio odos senėjimo, raukšlelių, pigmentinių dėmių.

Tikiu, jog visi turim po giminaitį ar draugą, kuris visą gyvenimą rūkė, bet nuo plaučių vėžio ar širdies ir kraujagyslių ligų nenumirė, tačiau ar iš to galime daryti išvadą, jog rūkymas nekenkia? Apibendrinti iš pavienių pavydžių, mano nuomone, kiek pavojinga. Juk ne veltui daromos mokslinės studijos, renkama statistika, rašomos meta-analizės, kurių šia tema netrūksta.

Reply

Komentarai

Read previous post:
Avene veido kremas "Skin Recovery"
Avene atkuriamasis veido kremas “Skin Recovery” jautriai ir sudirgusiai odai

Kartais odos priežiūra turi labai nenuspėjamų vingių. Jei vieną dieną ji absoliučiai tobula, kitą tampa jautresnė, paberta, sausesnė ar net...

Close